Viva Las Vega’s 8-10.07.2017

Ekipa Vege Polska z zarządem Viva Las Vega’s przed siedzibą fundacji w Almere

Umiędzynarodowienie naszych działań – media społecznościowe

Viva Las Vega’s (VLV) jest fundacją działającą na rzecz weganizmu w Holandii. To nasze drugie spotkanie z jej przedstawicielami, a pierwsze w nowym biurze fundacji w Almere. Siedziba fundacji położona jest na skraju malowniczego rezerwatu przyrody Oostvaadersplassen.

Viva Las Vega’s została założona 6 lat temu przez parę vege entuzjastów Veerlę i Pablo. Obecnie fundacja zrzesza sporą grupę wolontariuszy na terenie całej Holandii, prowadzi aktywną działalność na forach społecznościowych oraz liczne projekty edukacyjne tak wśród dorosłych, jak i młodzieży – o czym pisaliśmy w pierwszej naszej relacji (link do artykułu).

Główne działania fundacji to:

– Program „Veggie Challenge”, podczas którego uczestnicy deklarują przez 30 dni jeść mniej mięsa, jeść wegetariańsko lub wegańsko (w zależności od swojej diety dotychczasowej i pragnień) i otrzymują pełne wsparcie organizacyjne i dietetyczne.

– Programy edukacyjne prowadzone w ramach eventów – wystawy, prezentacje, prelekcje.

– Cykliczne imprezy, np. „Food Festival” (wiosenna, letnia i świąteczna edycja) – połączenie targów wegańskich z imprezą rozrywkową i edukacyjną (prelekcje o charakterze ekologicznym, prozdrowotnym, kulinarnym).

– Nowość – Program wychodzący naprzeciw producentom żywności, informujący czym zamienić jakie składniki zwierzęce, by produkt był bardziej roślinny.


W dniach 8-10 lipca 2017 przedstawiciele Vege Polska:

  1. Karina Babkiewicz
  2. Andrzej Babkiewicz

w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych brali udział w mobilności do siedziby Viva Las Vega’s w Almere.

Rozmowy z Nicoll i stażystką

Celem naszej wizyty w partnerskiej organizacji było zapoznanie się z polityką mediów społecznościowych prowadzoną przez fundację. Od samego początku Facebook był głównym medium informacyjnym, edukacyjnym i propagandowym fundacji. Nic dziwnego, że VLV ma spore osiągnięcia w tej dziedzinie – ponad 29 tys lajków, prężną grupę redaktorów publikujących trzy posty dziennie oraz przejrzystą strategię informacyjną.

Podczas praktyk pracowaliśmy wraz z kilkoma osobami odpowiedzialnymi za media społecznościowe, spotkaliśmy się również z wolontariuszami i stażystami, by posłuchać o działaniach fundacji z ich perspektywy. Prezes fundacji Veerla zapoznała nas ze strukturą organizacyjną i opowiedziała o nowych programach, które zostały wdrożone od czasu naszego ostatniego spotkania. Ciekawą i ważną inicjatywą jest wprowadzanie producentów żywności w substytuty składników zwierzęcych. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się , że Holendrzy nie wyobrażają  sobie jedzenia frytek bez majonezu. Co w tej sytuacji mieli robić weganie?  Pierwszym produktem z substytutem jaj, który już funkcjonuje w stałej sprzedaży w marketach, jest właśnie majonez, by weganie mieli swoje frytki z ulubionym dodatkiem.

Biuro Viva Las Vega’s

Główną osobą odpowiedzialną za politykę mediów społecznościowych w VLV jest Nicoll i to z nią odbywaliśmy większość praktyk. Nicoll przedstawiła nam politykę publikowania artykułów na stronie internetowej, zasady funkcjonowania bloga, prowadzonego prze kilku niezależnych blogerów oraz związek strony internetowej z FB. Zapoznaliśmy się ze strategią publikowania postów oraz narzędziami wykorzystywanymi przy współpracy redaktorów. FB jest głównym narzędziem komunikacyjnym i integracyjnym wykorzystywanym przez VLV, ale fundacja prowadzi również działalność na  Tweeterze i Instagramie. Nicoll zapoznała nas z osobami odpowiedzialnymi za te media społecznościowe. Okazuje się, że większość prac nadzorowana jest przez wolontariuszy, którzy mają do pomocy sporą grupę stażystów. W systemie edukacyjnym Holandii staże są obowiązkową częścią programu szkolnego. Dzięki temu fundacja pozyskuje wiele młodych osób z pomysłami i umiejętnościami, co pomaga prężnie rozwijać jej działalność.

Atmosferę praktyk umilały nam wspólne wegańskie lunche z pracownikami i wolontariuszami VLV oraz wypady do Amsterdamu, gdzie zapoznaliśmy się z wegańską i wegetariańską infrastrukturą miasta.


Oto kilka zdjęć z mobilności:

 


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz