Viva Las Vega’s 18-20.12.2015

viva las vegas, food festival

W dniach 18-20 grudnia 2015 r. Fundacja Viva Las Vega’s z Holandii zorganizowała świąteczną edycję Food Festival w Rotterdamie. Fundacja została założona przez młode małżeństwo Veerlę i Pablo pięć lat temu. Celem Fundacji jest promowanie polityki prozdrowotnej, w tym szczególnie diety wegańskiej.

ch-recipezaar-big-picture2Fundacja prowadzi liczne projekty edukacyjne tak wśród dorosłych, jak i młodzieży. Jednym z ciekawych eksperymentów jest program „Veggie Challenge„, prowadzony online, podczas którego uczestnicy deklarują się ile czasu planują spędzić na diecie wegańskiej i otrzymują pełne wsparcie organizacyjne i dietetyczne.

de-vegarevolutie-coverFundacja  ostatnio wydała publikację książkową „De Vegarevolutie„, która okazała się hitem na rynku holenderskim (sprzedano już ponad 5 000 egzemplarzy). Wolontariusze Fundacji propagują placówki i restauracje wegańskie, m.in. przez wydawanie mapy Amsterdamu z naniesionymi miejscami związanymi z weganizmem. Mapa dostępna jest zarówno w wersji papierowej, jak i na stronie Fundacji.

Fundacja zrzesza sporo wolontariuszy na terenie całej Holandii, prowadzi też aktywną działalność na forach społecznościowych (Maxi zajmuje się Twitterem, a Diana Facebookiem).

Od początku swej działalności Fundacja zainicjowała cykliczną imprezę: „Food Festival„, która ma swoją wiosenną, letnią, a teraz i świąteczną edycję (pierwszy raz trzydniową). Jest to połączenie targów wegańskich, na które przyjeżdżają liczni wystawcy nie tylko z Holandii, z imprezą rozrywkową i edukacyjną (prelekcje o charakterze ekologicznym, prozdrowotnym, kulinarnym).


viva las vegas, food festival2

Mapa Festiwalu

W ramach programu Erasmus+ przy organizacji imprezy uczestniczyły cztery osoby z Vege Polska odbywające praktyki (job shadowing):

  1. Andrzej Konopka – prezes
  2. Andrzej Babkiewicz – koordynator projektu Erasmus+
  3. Karina Babkiewicz – wolontariusz
  4. Jolanta Piskorz-Hyra – wolontariusz

„Do Rotterdamu dojechaliśmy w czwartek wieczorem, mieliśmy więc jeszcze czas, by zwiedzić centrum miasta i obejrzeć miejsce imprezy. Zakwaterowaliśmy się w samym centrum w futurystycznych kubikach hostelu „Stay Okay„.  Od piątku rana uczestniczyliśmy w przygotowaniach do imprezy wraz z wolontariuszami Fundacji Viva Las Vega’s. W tajniki organizacji imprez masowych wprowadzała nas organizatorka imprezy w Rotterdamie Berthe Schipper. W poprzednich latach pomagała w organizacji imprez jako wolontariusz, w obecnym roku została główną organizatorką.

Prezes Fundacji Veerle Vrindts poświęciła nam czas, by opowiedzieć o organizacji Fundacji, planach i strategii oraz o kontaktach z mediami. Podczas trwania imprezy mogliśmy uczestniczyć wraz z wyznaczonymi wolontariuszami w czynnościach promocyjnych, organizacyjnych, wykładach i prelekcjach.

viva las vegas, food festival3

Plan Festiwalu

Oprócz nas w ramach programu Erasmus+ w imprezie uczestniczyli – na takich samych zasadach jak my – wolontariusze innej naszej organizacji partnerskiej EVA (Ethish Vegetarisch Alternatiet) z Belgii. W rozmowach w kuluarach dowiedzieliśmy się od nich o projektach EVA, w których oni uczestniczą i wymieniliśmy się kontaktami.

Podczas podsumowania naszych praktyk zaproponowaliśmy Veerle odwiedziny członków fundacji Viva Las Vega’s w Polsce w ramach wymiany partnerskiej. Była ona szczególnie zainteresowana naszą akcję „W zielonej krainie”. Biorąc pod uwagę prężność z jaką Fundacja działa na portalach społecznościowych, z naszej strony wyraziliśmy chęć wysłania na szkolenie do nich osoby z Vege Polska odpowiedzialnej za media społecznościowe.”

Andrzej Babkiewicz


Galeria zdjęć


Rotterdam:


Vegan Food Festival (Christmas edition):


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych