VegMed 22-24.04.2016

IMG_8853

Joanna Lotkowska na tle plakatu reklamującego konferencję

W dniach 22-24.04.2016r. odbyła się konferencja VegMed organizowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Wegetarian VEBU. Wydarzenie to skupia lekarzy, naukowców, dietetyków i przedstawicieli dyscyplin pokrewnych. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie zdrowego stylu odżywiania na bazie roślin. Na podstawie danych, prezentowanych przez prelegentów, organizatorzy chcą szerzyć ideę leczenia dietą, tak by pacjenci trafiający do lekarzy mieli możliwość zapoznania się z korzyściami płynącymi ze stosowania diet wegetariańskich. Osoby prezentujące swoje badania na konferencji to cenieni naukowcy, którzy w większości poświęcili swoje kariery naukowe tematowi diet roślinnych i ich skutków zdrowotnych.

IMG_8867

Andrzej Konopka przez budynkiem uniwersytetu

Misją IV edycji VegMed było wspieranie rozwoju wspólnych działań globalnych mających na celu promowanie diet roślinnych wśród osób związanych z medycyną i kierunkami pokrewnymi, a także wzmocnienie istniejących już inicjatyw  w dziedzinie badań nad żywieniem roślinnym.

Wykłady odbywały się:

  • w piątek (22.04) od 13.30 do 18.30,
  • w sobotę od 9.00 do 17.30
  • w niedzielę od 10.30 do 16,

z czego pierwsze 2 dni skierowane były do osób związanych z nauką, natomiast dzień ostatni był dniem otwartym i prezentowano wtedy pokrótce prelekcje z poprzednich dni. Na kongresie można było wysłuchać wykładów w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Wykłady odbywały się przez większość czasu równolegle w 3 salach, z czego prezentacje odbywające się w auli głównej były tłumaczone z angielskiego na niemiecki i odwrotnie.

W ramach programu Erasmus+ w dniach 22-24 kwiatnia 2016 r. dwie osoby z Vege Polska odbyły praktyki (job shadowing) połączone z uczestnictwem w konferencji VegMed:

  1. Andrzej Konopka
  2. Joanna Lotkowska

IMG_8882Mój przyjazd do Berlina rozpoczął się 22.04.2016r. na dworcu Zentralen Omnibusbahnhof. To był mój pierwszy wyjazd w ramach projektu Erasmus+ Edukacja Dorosłych. Z Andrzejem Konopką, prezesem Vege Polska, pojechaliśmy na Freie Universität, gdzie odbywała się konferencja medycyny żywienia skupiona wokół diet roślinnych – VegMed. Prelekcje skierowane były do osób zawodowo związanych z tematem żywienia i medycyną, tylko trzeciego dnia wykłady były ogólnodostępne.

W trakcie kongresu przedstawiono wyniki badań i obserwacji prowadzonych przez wielu naukowców, np.:

  • Mark Messina zaprezentował badania dotyczące soi i kontrowersji związanych z jej spożyciem – wniosek: spożycie soi przez dziewczynki w młodym wieku obniża ryzyko zachorowalności na raka piersi, a przeciętne spożycie soi przez mężczyzn nie ma na nich wpływu feminizującego.
  • Dr Neal Barnard poprowadził wykład na temat czynników żywieniowych w chorobie Alzheimera, z którego główny wniosek to: suplementacja witaminą B12 i kwasem foliowym przynosi skutki w profilaktyce MCI (łagodne zaburzenia poznawcze), ale nie udowodniono jej wpływu, gdy rozwinięta jest już u pacjenta choroba Alzheimera.

IMG_8938Po każdej prelekcji słuchacze wykładów mieli możliwość zadawania pytań. Niesamowite było spotkanie z ludźmi, z których książek i publikacji czerpię wiedzę do mojej pracy. Wspaniałe jest to, że wszystkie te osoby poza ogromną wiedzą, mają również pasję do tego co robią – co udzielało się słuchaczom wykładów. Zawodowo związana jestem z dietami roślinnymi, a szczególnie bliski jest mi temat żywienia dzieci, więc z przyjemnością wysłuchałam wykładu Vegetarian and Vegan Diets in children, który prowadził dr Markus Keller.

W trakcie trwania wydarzenia spotkaliśmy się z przedstawicielką Vebu – Julią Schneider, z którą rozmawialiśmy na temat powiększenia grona odbiorców tej konferencji poprzez tłumaczenie jej na język polski i umieszczenie nagrań w internecie. Całe wydarzenie było niezwykle interesujące i inspirujące, nie mogę się doczekać kolejnej edycji!

Joanna LotkowskaEU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych