VegMed 2013 – II Naukowy Kongres Medycyny i Wegetarianizmu w Berlinie

W dniu 7 listopada 2013 roku odbył się II Naukowy Kongres Medycyny i Wegetarianizmu. Do berlińskiej Kliniki Uniwersyteckiej Charité, gdzie zorganizowano wydarzenie, przyjechało blisko 250 lekarzy i dietetyków, oraz innych entuzjastów medycyny żywienia.

Po owocnej premierze w ubiegłym roku, wszystkie 250 miejsc na konferencji VegMed w Berlinie zostały zajęte. Lekarze, studenci medycyny i osoby zawodowo związane z opieką zdrowotną mogły nabyć cenną wiedzę podczas prowadzonych przez cały dzień wykładów i warsztatów. Zajęcia dotyczyły ważnych aspektów w dziedzinie bezmięsnego odżywiania i zdrowia. Nowością na tegorocznej konferencji był rozszerzony program warsztatów, które miały miejsce równolegle z licznymi wykładami. Wśród uczestników spotkania również i w tym roku nie zabrakło członków VegePolska. W Berlinie swoją wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia poszerzyły Patrycja Homa i Natalia Stańczyk.

vegmed1

Na studiach medycznych i podczas codziennej praktyki lekarskiej, jak również w poradnictwie żywieniowym diety wegetariańsko-wegańskie powinny zajmować więcej miejsca. Dzięki temu można by zaoszczędzić aż 1/3 wydatków na opiekę zdrowotną, co w Niemczech oznacza 70 mld Euro. Niemiecki Związek Wegetarian VEBU, Wydział Medycyny Naturalnej Klinki uniwersyteckiej Charité oraz Fundacja Karla i Veroniki Carstensów właśnie dla realizacji tych oszczędności organizuje specjalistyczną konferencję naukową VegMed, która jest jedynym tego typu wydarzeniem w Europie.

vegmed2

Podczas VegMedu eksperci przedstawili najnowsze wyniki badań oraz podzielili się doświadczeniami z zakresu prozdrowotnego odżywiania. Po każdych zajęciach uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, a na przerwach omawiali treść wykładów, posilając się wegańskimi specjałami. Dyskusja panelowa podsumowująca kongres dotyczyła rozwoju wegetariańsko-wegańskiego żywienia i jego potencjału dla ochrony zdrowia.

Wydarzenie zostało zrelacjonowane w wieczornym wydaniu wiadomości niemieckiej telewizji rbb, materiał można obejrzeć na stronie VegMed  (od 05:09 do 05:33 minuty).

Więcej informacji dot. specjalistycznej konferencji naukowej VegMed, znajdziecie Państwo na stronie www.vegmed.de.

Zespół Vege Polska

Zdjęcia: www.vebu.de