Veggie World 27-28.02.2016

logoW ramach programu Erasmus+ w dniach 27-28 lutego 2016 r. dwie osoby z Vege Polska wizytowały Targi Veggie World w Rhein-Main koło Frankfurtu. Wizytacja odbyła się na zasadach programu job shadowing. A osobami, które brały udział w tej mobilizacji były Darin Arouri (Project Manager) oraz Patricia Homa (Project Manager).

Targi Veggie Worlimage2d wystartowały po raz pierwszy w 2011 roku pod nazwą Veggie World Rhein-Main. Pierwsza edycja zebrała 21 wystawców. Obecnie Veggie World  w Rhein-Main to ponad  100 wystawców i 18.000 zwiedzających.

Dodatkowo w tym roku impreza jest zaplanowana w 7 innych miastach Europy – Hamburg, Paryż, Monachium, Zurych, Dusseldorf, Utrecht i Berlin.

Targi Veggie World powstały ze wspólnej inicjatywy Organizacji VEBU – jednej z największych niemieckich NGO zrzeszających wegetarian i wegan, a także promująca wegański styl życia – oraz firmy Well Fair – bezpośredniego organizatora i właściciela marki.


Nasza mobilność zaczęła się od wczesnego lotu z Warszawy do Frankfurtu nad Menem. Tu przywitało nas słońce! I już czułyśmy, że wizyta będzie udana!

Naszą wizytację rozpoczęłyśmy od dotarcia na miejsce Targów w hali wystawienniczej w Walau, koło Wiesbaden.

Teren Targów to ponad 1000m2. Już od rana było sporo ludzi. A w sali seminaryjnej co rusz odbywały się wykłady, prelekcje, czy pokazy gotowania.

image1-2 image2-1

Wśród wystawców były różne firmy produkujące żywność wegańską, promujące wegański styl życia, czy producenci sprzętu kuchennego dedykowane dla wegan.

image5 image4  image6

Wielu rzeczy można było spróbować, a jedyne co nas ograniczało to fakt, że większość „próbek” była płatna.

Na pewno ciekawym doświadczeniem było zjedzenie wegańskiego kebaba!

Niemcom można na pewno pozazdrościć ilości dostępnych posiłków i półproduktów dla wegan! W Vege Polska wierzymy, że dzięki m.in. naszym staraniom już wkrótce wege-rynek mocno się wzbogaci. Pracujemy nad tym! A pobyt na Veggie Wolrd dał nam wiele nowych pomysłów i inspiracji.

Wśród wystawców były także organizacje broniące praw zwierząt, jak PETA, Sea Sheppards, Green Peace oraz takie, które promują wegański styl życia jak VEBU.

image1-3

Poza stoiskami z żywnością, sprzętem kuchennym, czy organizacji NGO, było też kilka z branży odzieżowej.

image3-2 image4-2 image5-1

Niemniej jednym z ciekawszych, nietypowych było stoisko artysty Rolanda Strallera. Prezentował on swoje prace związane z tematyką obrony praw zwierząt – w formie obrazów, plakatów, pocztówek, czy druków prac na ubraniach (T-shirty, bluzy, torby).

image1-5 image2-3

Podczas wizytacji miałyśmy zaplanowane spotkanie z Hendrikem Schellkesem, przedstawicielem firmy Well Fair, która jest organizatorem Targów Veggie World.

Hendrik opowiedział nam bardzo wiele o początkach eventu. Omówiliśmy wszelkie wytyczne, które są dla nich ważne przy organizowaniu imprezy. Zastanawialiśmy się nad potencjałem Polski pod kątem takiej imprezy, analizując dostępne dane i biorąc pod uwagę nasze doświadczenia.

Wspólnie popracowaliśmy nad przykładową umową współpracy, jaką Well Fair podpisuje ze swoimi partnerami organizując targi w kolejnych miastach. Hendrik opowiedział nam o podziale obowiązków, zakresie współpracy.

Dużo rozmawialiśmy o kryteriach wyboru miejsca na targi, dobory wystawców, ustaleniu komunikacji w mediach. Hendrik opowiedział nam, jak to wyglądało u nich od początku i na co należy kłaść największy nacisk.

Mieliśmy też sporo czasu, gdzie zaprezentowaliśmy trendy wegańskie w Polsce oraz aspiracje i plany Vege Polska.

Była to niezmiernie inspirująca wizyta! Ale musimy powiedzieć, że my Polacy tym razem wcale nie jesteśmy w tyle! J Mamy sporo do nauczenia się, ale działa to w dwie strony! I to chyba była najprzyjemniejsza konkluzja spotkania!

Autorka tekstu i zdjęć: Darin ArouriEU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych