VEBU 26-29.11.2014

Vebu_logo_big

Stowarzyszenie Wegetarian (Vegetarierbund Deutschland e.V.) zostało założone w 1892 roku i od tego czasu działa promując zdrowe, zrównoważone, oparte na roślinach odżywianie. Aktualnie zatrudnia 19 osób na pełen etat i korzysta z pomocy blisko 100 wolontariuszy. Stowarzyszenie prowadzone jest w sposób zrównoważony i efektywny. Jego działania obejmują takie inicjatywy jak:

1. Wegetariańskie Czwartki, które mają na celu ustanowienie jednego wegetariańskiego dnia w tygodniu w każdym punkcie, gdzie dystrybuowana jest żywność. W tym dniu też eksperci udzielają informacji o wpływie wegetariańskiej diety na zdrowie i środowisko naturalne.

2. Talerz klimatyczny – celem projektu jest poinformowanie jak największej liczby klientów restauracji, jadłodajni, stołówek itp. o oszczędnościach zasobów naturalnych, jakich można dokonać stosując dietę roślinną.

3. Połowiczny wegetarianin – projekt zakłada dyskusję na temat przyzwyczajeń żywieniowych i ma na celu zmniejszenie liczby osób jedzących mięso . Pilotażowy projekt został przeprowadzony przy udziale pracowników firmy Hipp.

4. Inicjatywy edukacyjne jak wykłady z serii „Vege-świat”, udział w tragach i wystawach, podczas których promowany jest wegetariański styl życia, „VegMed” – kongres medyczny nt. wpływu diety na zdrowie.

Organizacja Vebu wywiera duży wpływ na społeczeństwo niemieckie poprzez częstą obecność w mediach, odpowiednie wykorzystanie kontaktów krajowych i międzynarodowych, wypracowany przez lata, skuteczny model partycypacyjnego zarządzania.


W dniach 26-29.11.2014 w praktykach (job shadowing) w Berlińskiej siedzibie VEBU z ramienia Vege Polska wzięły udział:

  1. Patricia Homa – kierownik projektów
  2. Natalia Stańczyk – dyrektor zarządzający

Praktyki miały na celu zapoznanie się ze strukturą partnerskiej organizacji i przedyskutowanie możliwości przeniesienia jej aktywności na grunt polski. Osobą odpowiedzialną ze strony VEBU za przebieg praktyk była Simone Gröschl. Rozmowy dotyczyły form komunikacji, metod pozyskiwania funduszy, kształtowania wizerunku stowarzyszenia, organizacji imprez masowych i kampanii promocyjnych. Ostatniego dnia uczestniczki praktyk pomagały w organizacji międzynarodowej konferencji lekarzy i studentów „VegMed” dotyczącej wpływu diety roślinnej na zdrowie człowieka (ok. 250 uczestników).

logo_vegmed_480Veg Med 2012 – I Naukowy Kongres Medycyny i Wegetarianizmu w Berlinie

Veg Med 2013 – II Naukowy Kongres Medycyny i Wegetarianizmu w Berlinie


Vege Polska na VegMedzie.

Natalia i Patrycja w głównej sali wykładowej VegMedu

Natalia i Patrycja w głównej sali wykładowej VegMedu

„Już po raz trzeci wzięliśmy udział w kongresie medycznym organizowanym co roku przez Stowarzyszenie Wegetarian Niemieckich VEBU. Tym razem najbardziej spodobały nam się warsztaty „Vegetarismus in Traditionellen Medizinsystemen am Beispiel des Ayurveda” czyli zajęcia dotyczące obecności wegetarianizmu w tradycyjnych sposobach leczenia na przykładzie Ayurwedy. Już wkrótce opublikujemy szerszą relację z kongresu.

Cieszymy się zarówno z uczestnictwa, jak i poznania tajników organizowania tego typu konferencji. Nasze szkolenie w VEBU odbyło się w ramach praktyk job-shadowing, sfinansowanych z programu Erasmus+.”

Natalia Stańczyk


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych