VEBU 24-26.08.2018

Imprezy masowe i organizacja targów

W dniach 22-24 sierpnia 2017 przedstawiciele Vege Polska:

  1. Andrzej Konopka
  2. Iwona Woźniak
  3. Katarzyna Gójska
  4. Maksymilian Graś

w ramach programu Erazmus+ Edukacja dorosłych brali udział w mobilności do VEBU w Berlinie przy Genthiner Straße 48.


Do Berlina wybraliśmy się czteroosobową grupą. Celem wyjazdu była obserwacja i udział w  Veganes Sommerfest, które odbywały się w dniach od 24 do 26 sierpnia 2018 r.

Koncepcja organizatora imprezy była dość nietypowa w porównaniu z targami, które znamy z Polski. Była to bowiem otwarta przestrzeń na terenie jednego z najważniejszych placów w Berlinie, tj. Alexanderplatz. Organizacja tego typu imprezy na zewnątrz wiązała się z pewnym ryzykiem pogodowym, na szczęście nie było w tym zakresie żadnych zastrzeżeń, a słońce dopisało.

Targi można było podzielić na kilka stref, w zależności od tego czym zajmują się wystawcy. Część gastronomiczna była najbardziej oczywista, nie zabrakło produktów na bazie tofu czy seitanu, których producenci zachęcali do rozpoczęcia z nimi współpracy. Zaprezentowano też bogatą ofertę przygotowywanego na świeżo jedzenia, serwowanego z food trucków.

Kolejna część związana była z ubraniami i kosmetykami. Torby i paski z plandek samochodowych czy reklamowych, buty z tworzyw nieodbiegających jakościowo od tych produkowanych ze skór zwierzęcych czy koszulki z organicznej bawełny to tylko niektóre z oferowanych tam produktów.

Największym zaskoczeniem była ilość organizacji pozarządowych, walczących o prawa zwierząt. Większość propagowała swoje poglądy bardzo spokojnie przedstawiając argumenty za dietą wegańską, inni zdecydowali się na bardziej radykalne kroki. Na początku dziwiły nas w tym miejscu samochody do przewozu zwierząt czy klatki, służące do ich chowu. Wszystko było jednak środkiem do celu, a mianowicie aby uzmysłowić zwiedzającym tragiczne warunki, w jakich przetrzymywane i transportowane są zwierzęta.

Więcej dowiedzieć się było można także na szeregu wykładów, na których osoby z różnych środowisk przedstawiały zalety diet pozbawionych białka zwierzęcego. Zrównoważona dieta jest ważna niezależnie od tego na jakie produkty ostatecznie się zdecydujemy. Pogłębianiu wiedzy służyły także pokazy kulinarne.

Całe targi zrobiły na nas pozytywne wrażenie, pokazując że weganie, wegetarianie i osoby spożywające mięso mogą ze sobą koegzystować i wspólnie bawić się przy dobrej muzyce. Warto jednak czasem zastanowić się nad sobą i może podjąć decyzje, które mogą mieć dobry wpływ na nas samych i otaczające nas środowisko.

Dla nas, osób zarządzających Stowarzyszeniem i osób współpracujących  (wolontariuszy) ten wyjazd i spostrzeżenia z targów będą  inspiracją i wskazówką przy realizacji  podobnych projektów w Polsce. Zauważyliśmy, że przy umiejętnym doborze wystawców, wykładowców  i muzyki można stworzyć naprawdę wspaniały projekt.

 

Maksymilian Graś


Oto kilka zdjęć z mobilności:

 

 

 


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych