VEBU 22-24.09.2017

Zarządzanie Wolontariatem

W dniach 22-24 września 2017 przedstawicielki Vege Polska:

  1. Dorota Kawalec
  2. Aleksandra Kozieł

W ramach programu Erazmus+ Edukacja dorosłych brały udział w mobilności do siedziby VEBU w Berlinie przy Genthiner Straße 48.


Miałyśmy okazję odwiedzić największą i najprężniej działającą organizację wegetariańską w Niemczech. Dowiedziałyśmy się dużo na temat długiej i ciekawej historii Vebu, które powstało już w 1892 roku. Praktycznie od początku Vebu wydawało swoją gazetę, która na przestrzeni czasu zmieniała się i ewaluowała, aż do teraz. Zapoznałyśmy się z archiwalnymi numerami gazety, co pozwoliło nam spojrzeć na problemy i tematy, z którymi borykali się założyciele i członkowie organizacji na przestrzeni lat.

Naszą przewodniczką po Vebu była koordynatorka wolontariuszy Sonja. Dzięki niej miałyśmy szansę zdobyć niezbędną wiedzę na temat funkcjonowania i koordynacji działań wolontariuszy dla organizacji. W całym kraju istnieje 77 grup wolontariuszy zarządzanych z siedziby w Berlinie.

Co jakiś czas prowadzone są dla nich seminaria, na których mogą się poznać, dyskutować, wymieniać doświadczeniami, a co za tym idzie zwiększać efektywność swoich działań. Sonja opowiedziała nam dużo na temat pracy z wolontariuszami i obsługi grup facebookowych w poszczególnych częściach Niemiec. Co ciekawe, duża część wolontariuszy to osoby w przedziale 40-60 rok życia.

Oprócz wolontariuszy, Vebu posiada w tym momencie około 40 pracowników oraz około 40 stażystów na półrocznych lub rocznych kontraktach. Pracują oni z imponującej siedziby w Berlinie, do dyspozycji mają 3-piętrowe biuro z salą konferencyjna, kuchnią, a co ciekawe, nawet z biblioteką.

Na miejscu zostałyśmy też wprowadzone w aktualne działania Vebu, między innymi : członkostwo w ProVeg, ProVeg Card (odpowiednik naszego nowego projektu Vege Karta), V Label oraz trzech stałych i prężnie działających kampanii.

Pierwsza z nich to coroczna świąteczna akcja „Ocal gęś”, która ma na celu uświadomienie, że istnieje wiele wegańskich alternatyw dla tradycyjnej gęsi.

Przed świętami wydawane są specjalne broszury z wegańskimi przepisami na święta oraz organizowane są przedświąteczne stragany, uliczne markety, gdzie można się więcej dowiedzieć na ten temat.

Drugą taką akcją jest „Vegan Barbecue”, projekt pokazujący, że grill bez mięsa też może być pyszny. Lokalnie organizowane są sąsiedzkie grillowania, gdzie można dużo dowiedzieć się na temat wegańskiego grilla, spróbować nowych potraw i smaków.

Trzecia akcja to „Vegan Bake Sale” – wolontariusze angażują się w pieczenie wegańskich ciast, z których dochód przekazywany jest na cele statutowe organizacji.

Wizyta w Vebu dała nam okazję do nawiązania wartościowych kontaktów, które pomogą nam w rozwijaniu i propagowaniu naszych działań w Vege Polska. Dodatkowo, miałyśmy okazję poznać Berlin od strony kulinarnej, byłyśmy bardzo pozytywnie zaskoczone ogromną ilością różnorodnych restauracji i barów wegańskich oraz sklepów.

Wizyta w Vebu i Berlinie była dla nas inspirująca, motywująca oraz obfitująca w wiele nowych doświadczeń.


Oto kilka zdjęć z mobilności:


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych