VEBU – 22-24.07.2016

W ramach programu Erasmus+ w dniach 21-24 lipca 2016 r. dwie osoby z Vege Polska uczestniczyły w mobilności (job shadowing) do siedziby VEBU:

  1. Jolanta Piskorz-Hyra
  2. Katarzyna Hyra

Nasze spotkanie z pracownikami i wolontariuszami VEBU upływało w atmosferze upalnego gorąca na zewnątrz, a w pomieszczeniach organizacji obfitowało w wiele ciekawych doświadczeń i zaowocowało licznymi, pozyskanymi przez nas informacjami, które pragniemy wdrożyć do naszych działań w kraju. Ponieważ przedstawienie organizacji i zapoznanie z jej działaniami zostało dokonane przy okazji sprawozdań z poprzednich mobilności, tu poruszam jedynie kwestie nowe i ciekawostki charakterystyczne dla specyfiki naszego szkolenia.

Po zapoznaniu nas ze schematem organizacyjnym Stowarzyszenia i wzajemnym poznaniu z pracownikami VEBU Corina (Asystentka CEO) odbyła z nami rozmowę wprowadzającą w zakres działań i efekty jakie dotychczas osiągnęła niemiecka organizacja wegetarian.


Vebu Card

vebu_2013_2_cardJednym z celów naszego pobytu było pozyskanie maksymalnej ilości informacji związanych z programem Vebu Card, który chcemy wdrażać w Polsce jako Vege Karta (więcej informacji o polskim programie pod linkiem: link). Logistykiem od tych spraw w VEBU jest Tatiana, z którą odbyłyśmy długą konferencyjną rozmowę telefoniczną.

Start programu Vege Karty (Vebu Card) nastąpił w 1999 roku – na progu nowego tysiąclecia, jednak z powodu problemów prawnych właściwe rozpoczęcie nastąpiło dopiero w 2002 roku.

Aktualnie w całych Niemczech jest około 400 firm uczestniczących w programie i w ostatnich latach liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie. W wielu przypadkach są to duże sieci handlowe z lokalizacjami rozsianymi po całym kraju.

Zniżki udzielane przez firmy uczestniczące w programie najczęściej kształtują się na poziomie 5-10%. Oczywiście niektóre firmy posiadaczom Vebu Card oferują znacznie większe zniżki, ale jest też kilka firm oferujących zniżki mniejsze.

Przedsiębiorstwami uczestniczącymi w programie są nie tylko wegańskie i wegetariańskie restauracje, ale także:

– sklepy internetowe,

– sklepy z kosmetykami,

– sklepy z akcesoriami dla zwierząt,

– wegańskie supermarkety,

– placówki proponujące ubezpieczenia zdrowotne,

– konsultanci medyczni i dietetycy,

– biura podróży,

– media,

– hotele,

– moda organiczna – fair trade.

Każda z firm, która chciałaby uczestniczyć w programie, zgłasza się do Vebu, otrzymuje ulotkę i formularz, jest wprowadzana do bazy na stronie VEBU i otrzymuje e-mail zwrotny z informacją, że zostali umieszczeni na stronie i gdzie mają się zwrócić w razie jakichkolwiek problemów związanych z udziałem w programie. Poza tym otrzymuje naklejkę Card Partner.

Jeśli chodzi o uczestników programu – posiadaczy Karty w Niemczech, to są to tylko członkowie Stowarzyszenia Vebu. Karta jest jednocześnie kartą członkowską Stowarzyszenia, a każdy posiadacz ma dostęp nie tylko do zniżek, ale także otrzymuje raz na kwartał egzemplarz magazynu tworzonego przez organizację.

Tak więc roczny koszt karty 60 € (dla studentów jest zniżka w wysokości 3 € miesięcznie) jest ceną nie tylko za możliwość korzystania z licznych zniżek, ale także pewnego typu legitymacją identyfikacyjną przynależności do społeczności wegetariańskiej.

Karty są wydawane cztery razy w roku i obsługują to 2 firmy zewnętrzne. Do programu zgłasza się tygodniowo od 10 do 900 nowych członków. Otrzymują oni pocztą kartę z wydrukowanym imieniem i nazwiskiem, numerem, datą ważności i jednocześnie agencja zewnętrzna obsługuje mailing do nowych członków. Cała logistyka sprowadza się do wysyłki pocztowej przygotowanej karty, która niezależnie od czasu zakupu w roku ważna jest jedynie do jego końca. Mailing zachęcający do przedłużenia karty, członkostwa w Stowarzyszeniu w kolejnym roku jest wysyłany w grudniu i wtedy zbierane są opłaty od już stowarzyszonych członków.

Roczny przyrost liczby nowych kart (w tym są też karty zgubione) kształtuje się na poziomie 2.000 -3.000.

Miałyśmy także okazję zobaczyć przygotowane grafiki rozsyłane do zgłaszających się partnerów programu przygotowane zgodnie z całą szatą graficzną stowarzyszenia/magazynu oraz elektroniczne bazy członków, dzięki którym wszystkie dane są w odpowiednim miejscu i porządku.


Działanie stowarzyszenia

2016-07-21-13-25-28-wspolny-posilek

Uczestniczka mobilności przy wspólnym posiłku z pracownikami VEBU

Ciekawym elementem działania jest codzienny posiłek wegetariański przygotowywany dla wszystkich przez jedną osobę według dyżuru. Podczas naszego pobytu miałyśmy okazję uczestniczyć w nich dwukrotnie.

W całych Niemczech znajduje się około 140 regionalnych grup wolontariuszy i około 70 jednoosobowych kontaktów, które udzielają konsultacji dietetycznych.

Prowadzone są z nimi konsultacje dotyczące zmiany diety.

VEBU organizuje również 15–20 osobowe seminaria dla wolontariuszy, np. w Stuttgarcie. Ich celem jest zbliżenie wolontariuszy do centrali w Berlinie, tak, żeby m.in. stanowili oni wydatną pomoc podczas odbywających się targów wegetariańskich.

Ponadto wolontariusze biorą aktywny udział w Summer Festiwal, festiwalach bożonarodzeniowych, VeggieWorld, lokalnych grillach wegańskich, w dystrybucji pism o tematyce wegańskiej i innych.


Udział w targu prozdrowotnym

Wzięłyśmy udział w roboczym spotkaniu z Niną i Vincentem Clout na temat organizacji targów prozdrowotnych (w tym wegetariańskich), których pierwsza edycja miała miejsce w Berlinie w roku ubiegłym.

Ustalenia dotyczyły spraw organizacyjnych, które pozwolą na unikniecie ubiegłorocznych niedociągnięć i na poprawę działań i osiągnięcie zdecydowanie lepszych wyników na targach tegorocznych.

Udział w targach Stowarzyszenia VEBU polegał m.in. na prowadzeniu warsztatów dotyczących propagowania diety wegetariańskiej.

Wejście na 3-dniowe targi to koszt 10 €. Targi, oprócz spraw związanych z żywnością dotyczą również innych tematów (łącznie około 11), m.in. kosmetyków, opieki nad dziećmi czy mody.

Około 90% uczestników targów to firmy, a około 10% stanowią organizacje.


Vege actions at schools

Kristin zapoznała nas z kampanią powadzoną we współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym skierowaną głównie do wegetarian, która m.in. była szeroką ofertą dla stołówek (szkolenie kucharzy), wprowadziła dni informacyjne (action days at schools) oferując konkretne projekty na lekcje w szkołach (np. warsztaty gotowania, stoiska ze zdrową żywnością w szkole itp.). Więcej informacji na: www.aktion-pflanzenpower.de.

Podsumowując, wyjazd uważamy za bardzo owocny i jesteśmy przekonane, że wiedza i doświadczenie zdobyte podczas tej mobilności przełożą się na nasze efektywnie działania w kraju.

Jolanta Piskorz-Hyra


Oto kilka zdjęć z naszego pobytu w VEBU i w Berlinie:


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz