VEBU – 14-16.09.2016

20160916_143254Stowarzyszenie Wegetarian Niemieckich VEBU przekształca się w globalną organizację pod nazwą ProVeg, która będzie tworzona na kształt takich organizacji jak Greenpeace czy WWF. Zgodnie z jej założeniami pierwsze oddziały krajowe działające pod tą samą nazwą powstaną kolejno w: Polsce, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Następnie działalność ProVeg zostanie rozszerzona na inne państwa z Europy i spoza jej granic.

W dniach 14 – 16 września 2016 przedstawicielki Vege Polska:

  1. Patricia Homa
  2. Natalia Stańczyk

w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych brały udział w kolejnym spotkaniu partnerskim w projekcie Erasmus+. Grupa projektowa spotkała się w siedzibie VEBU w Berlinie przy Genthiner Straße 48.

20160916_104853W trakcie spotkania omawialiśmy przebieg dotychczasowych prac projektowych związanych z powstawaniem globalnej organizacji ProVeg, poznaliśmy jej pracowników oraz ustalaliśmy w jaki sposób będzie mogła wyglądać współpraca w ramach krajowego oddziału powstającego w Polsce. Dyskutowaliśmy nad strukturą i priorytetami organizacji ProVeg oraz sposobami międzynarodowej promocji i rozpowszechniania kampanii, jak również zapoznawaliśmy się z nowym narzędziem do zarządzania projektami i raportowania. Dodatkowo umówiono obecnie powstającą stronę internetową wraz z jej treścią i strukturą.

Nasza wizyta została oceniona przez wegetariańskich kolegów z Berlina jako bardzo wartościowa. Zarówno Sebastian Joy, jak i pozostali członkowie przyszłego zespołu ProVeg, którzy brali udział we wspólnych obradach (Gero Schomaker, Matthias i Daniel) uznali, że opinie fachowców z Polski skłaniają do ponownej refleksji i być może przeprojektowania planowanych działań. Za szczególnie cenny uznano głos dot. komunikacji zewnętrznej i priorytetów funkcjonowania globalnej organizacji.

Omawialiśmy również wspólne plany i kampanie. Jako pierwsze zostaną wdrożone 2 projekty – jednym z nich jest kampania dotycząca wzrostu spożycia produktów roślinnych (inaczej Program 40/50 czyli redukcja konsumpcji mięsa o 50% do roku 2040), drugim jest organizacja pikniku pn. “Worldwide Vegan Bake Sale”;  ProVeg Polska będzie także organizował międzynarodowe targi Veggie World.

Późnym wieczorem korzystając z chwili wolnego czasu niektórzy zdecydowali się na wspólne zwiedzanie Berlina. To było bardzo efektywne spotkanie, a już za kilka tygodni spotkamy się ponownie.

Patrycja Homa


Oto kilka zdjęć z naszego pobytu w VEBU i w Berlinie:


 EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych