The Vegan Society 6-11.07.2016

Już po raz drugi mogliśmy gościć w siedzibie the Vegan Society w Birmingham. O samym stowarzyszeniu i naszej pierwszej wizycie można poczytać tutaj.

Tym razem w dniach 6-11.07.2016 praktyki w ramach programu Erasmus+ odbyły dwie osoby:

 1. Karina Babkiewicz
 2. Andrzej Babkiewicz.

Podobnie jak poprzednio opiekę nad nami podczas całego pobytu sprawował Peter Smith (kierownik ds. komumnikacji) – właściwy człowiek na właściwym miejscu – bardzo ciepła i otwarta osoba, dzięki której mogliśmy czuć się jak w odwiedzinach u starych przyjaciół. Ponadto mogliśmy podpatrzeć podczas pracy innych członków Vegan Society:

 1. Sarah Cook – menadżer biura i osoba odpowiedzialna za zbieranie funduszy;
 2. Ali Ryland – specjalista ds. internetu i komunikacji cyfrowej;
 3. Alex Douglas – menadżer ds. wolontariatu i członkostwa;
 4. Spencer Harris – menadżer ds. handlu;
 5. Andy Davidson – obsługa techniczna;
 6. Heather Russell – dietetyk;
 7. Elena Orde – specjalista ds. komunikacji i kampanii.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sarah Cook i Peter Smith

Na początku rozmawialiśmy z Peterem i Sarą o bieżącej sytuacji w naszych organizacjach. Vege Polska otrzymało fundusze na edukację dorosłych w kolejnej edycji programu Erasmus+, natomiast nie wszystkie organizacje partnerskie miały to szczęście, w tym brytyjskie Vegan Society. Ponadto podzielili się z nami spostrzeżeniami w sprawie zarządzania stowarzyszeniem po  swoich ostatnich doświadczeniach z odejściem cennego i oddanego współpracownika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ali Ryland

Ali Ryland mogliśmy zobaczyć podczas pracy w biurze oraz podczas wystawy Just V Show (wpis tutaj). Ali odpowiada za profil facebookowy stowarzyszenia i pokazywała nam w szczegółach, jak planuje wpisy: ich tematykę, częstotliwość, nawet godzinę publikowania. Zdecydowanie Facebook jest najważniejszym portalem społecznościowym, ale każdy ma swoja specyfikę i Twitter sprawdza się im dobrze w komunikacji regionalnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spencer Harris z uczestnikami mobilności

Kilka godzin spędziliśmy pośród półek magazynu, położonego kilka kamienic dalej od głównej siedziby stowarzyszenia. Tam królował Spencer Harris, menadżer ds. handlu, który opowiadał o nowej formule VEG1 – kompleksu witamin i minerałów dla wegan, sprzedawanego z powodzeniem w niemal całej Europie i nie tylko. Jest szansa, by sprzedawać go również w Polsce. Ponadto wybraliśmy trochę książek na użytek naszego stowarzyszenia:

 1. Becoming Vegan – comprehensive edition
 2. How to Eat a Rainbow – Recipes for Kids
 3. Vegan 100 Everyday Recipes
 4. The Complete Guide to Vegan Food Substitutions
 5. Vegan for Life – everything you need to know to be healthy and fit on a plant-based diet
 6. The Great Vegan Protein Book
 7. Great Gluten-free Vegan Eats
 8. Ms. Cupcake – The Naughtiest Vegan Cakes in Town
Chwilkę poświęciła nam nowa dietetyczka w Vegan Society – Heather Russell, która przez kilka lat pracowała w swym zawodzie dla publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii.  W ramach prowadzonej przez stowarzyszenie kampanii Hospital Catering for All pomaga ona firmom kateringowym w przygotowaniu odpowiednich diet dla wegańskich pacjentów oraz wspiera rodziny takich pacjentów w placówkach, które nie są przygotowane na przyjęcie wegan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAPo dłuższym szperaniu w swych archiwach Peter wyciągnął stare numery magazynu The Vegan, w którym co jakiś czas pojawiały się informacje o wegańskich dzieciach. Peter pochwalił się trójką swoich pociech, które w latach 80 / 90-ych XX wieku nie miały tak łatwo jako młodzi weganie. A oto ich zdjęcia z roku 1990 i 1997:

 

 


Sporo cennych uwag nt. zachęcania firm i sieci sklepów do dawania rabatów dla klientów wegan czy wegetarian dał nam Andy Davidson. W Wielkiej Brytanii działa m.in. sieć sklepów ze zdrową żywnością Holland & Barrett, w której członkowie Vegan Society mają 10% zniżki na wszystkie produkty. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji, by zrobić tam zakupy 😉
holland-and-barrett-na-oxford-street-london

Holland and Barrett na Oxford Street w Londynie

 

Relacja Karina Babkiewicz


Oto galeria zdjęć z mobilności:


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych