rodzaje_wege_450x205
RODZAJE WEGETARIANIZMU

Wegetarianizm: co to znaczy?

Słowo wegetariański pochodzi od łacińskiego „vegetare” (= rosnąć, kwitnąć) lub. „vegetus” (= świeży, pełen życia, zdrowy). Zgodnie z tym wegetarianizm oznacza tryb życia i odżywiania, który jest „pełen życia” i „zdrowy”. Dlatego wegetarianie, prócz artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego, spożywają tylko takie produkty, które pochodzą od żyjących zwierząt, przykładowo mleko, jaja i miód. Unikają za to ryb i mięsa, oraz wszystkich pochodzących od nich produktów, jak np. żelatyna czy smalec.

Do dwóch głównych typów diety wegetariańskiej zalicza się lakto-owo-wegetarinizm oraz weganizm (także określany jako rygorystyczny wegetarianizm), przy czym warianty lakto-wegetaraiańskie i owo-wegetariańske występują rzadziej. Lakto-owo-wegetarianie, prócz produktów pochodzenia roślinnego, spożywają także mleko i jaja („ovo” = jajo, „lakto” = mleko). Lakto-wegetarianie, prócz mięsa i ryb, wystrzegają się także jaj. Ovo-wegetarianie za to spożywają jaja, ale rezygnują z mleka. Veganie natomiast unikają wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Ten styl konsumpcji odnosi się często nie tylko do produktów żywnościowych, ale również do przedmiotów użytkowych, jak produkty ze skóry, wełny i jedwabiu.

Tabela 1: Formy odżywiania wegetariańskiego (z: Leitzmann i Hahn: Odżywianie wegetariańskie. Ulmer, Stuttgart 1996, S. 15)

Opis Wyklucza
Owo-lakto-wegetarianizm Mięso i ryby
Lakto-wegetarianizm Mięso, ryby i jaja
Owo-wegetarianizm Mięso, ryby, mleko i produkty mleczne
Weganizm  Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego
(mięso, ryby, mleko, jaja, miód)

Źródło: tłumaczenie na podstawie www.familienhandbuch.de
Zdjęcie: Piotr Henschke