EVU 04-06.05.2018 Project and financial management

W dniach 04-06 maja 2018 przedstawiciele Vege Polska:

  1. Dominik Skowerski
  2. Katarzyna Gójska
  3. Maksymilian Graś

w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych uczestniczyły w szkoleniu „Project and financial management” w parasolowej organizacji European Vegetarian Union w Bremie.


Program kursu:

       03.05.2018

15:00 – 15:30 kawa i herbata
15:30 – 17:00 prezentacja i przykłady różnych działań w ramach programu Erasmus+ –  dr Francesco Maurelli
17:00 – 17:30 przerwa
17:30 – 19:00 sesja popołudniowa: dzielenie się dobrymi/złymi praktykami

      04.05.2018 

09:00 – 09:30 kawa i herbata
09:30 – 11:00 sesja poranna: rozpisywanie projektów unijnych – dr Maria Rosaria Spano
11:00 – 11:15 przerwa
11:15 – 12:45 sesja poranna: rozpisywanie projektów unijnych – dr Maria Rosaria Spano
13:00 – 14:00 lunch
14:00 – 17:00 sesja popołudniowa: style uczenia się i podejście do szkolenia – dr Maria Rosaria Spano

       05.05.2018

09:00 – 10:30 kawa i herbata
09:30 – 13:00 sesja poranna: zarządzanie projektem – dr Francesco Maurelli
– typy liderów
– rozwiązywanie konfliktów
– praca w zespole
– jak wyrażać opinię
13:00 – 14:00 lunch
14:00 – 17:00 sesja popołudniowa: zarządzanie finansami – dr Francesco Maurelli
– jak czytać / zapisywać bilans a rachunek zysków i strat


Naszą wyprawę do Bremy zaczęliśmy w czwartek 3 maja. Na miejscu zameldowaliśmy się w wynajętym mieszkaniu i ruszyliśmy na podbój Vege-Bremy. Miasto zaskoczyło nas bardzo pozytywnie, szeroką i mocno urozmaiconą wegańsko-wegetariańską sceną kulinarną.

Wieczorem przywitał nas przewodniczący Europejskiej Unii Wegetariańskiej – Francesco Maurelli, dając krótkie wprowadzenie w plan na dalsze dni i czekające nas szkolenia. Francesco, który na co dzień jest wykładowcą z zakresu robotyki, w wolnej chwili zajmuje się unią wegetariańską. Jako zarządzający dużą organizacją mógł podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu zarządzania projektami i finansami.

Jako członek zarządu European Vegetarian Union poprowadził pierwszą część szkolenia, która skupiła się na rozwoju naszych miękkich umiejętności. Podbudowę miało stanowić wprowadzenie do rodzajów charakterów współpracowników. Inteligencja emocjonalna, polegająca m. in. na umiejętności rozpoznawania charakterów osób, z którymi pracujemy, stanowić będzie cenne narzędzie w codziennej pracy. W tym kontekście okazało się, że inaczej rozmawiać powinniśmy z osobami dominującymi, agresywnymi, a inaczej podchodzić należy do współpracowników wymagających wsparcia strukturalnego czy emocjonalnego. Umiejętności te mogą być wykorzystywane zarówno przez kadrę zarządzającą, jak i przez szeregowych pracowników czy wolontariuszy.

Przydatne będą także wskazówki dotyczące radzenia sobie z wieloma sprawami równolegle, czyli z zakresu tzw. multitasking. W rzeczywistości ludzki umysł nie jest w stanie pracować w tym samym czasie nad różnymi sprawami. Jest to raczej koncepcja efektywnego dzielenia swojego czasu, eliminowania zadań nieistotnych, a to poprzez pomijanie niektórych spraw oraz delegowanie innych. Oczywiście wszystko po to, aby zaoszczędzić czas na sprawy najistotniejsze, którym należy poświęcić się w największym stopniu. Te sprawy są ważne, ale niekoniecznie powinny być naglące. Ograniczanie spraw istotnych i naglących, po to aby mieć jedynie sprawy ważne choć niekoniecznie naglące jest najistotniejszą umiejętnością, nad którą należy ustawicznie pracować.

Dalszą część szkolenia poprowadziła dr Maria Rosaria Spano, która wraz z dr. Maurellim zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych, w tym także z zakresu programu Erasmus+. Wstępem było przedstawienie obecnego podziału funduszy na potrzeby szkoleniowe oraz różnice wobec poprzedniego systemu Longlife Learning Programme. Skupiono się na specyfice poszczególnych aspektów programu, w tym dzieląc jego potencjalnych adresatów. Na tej podstawie można stworzyć koncept szkoleniowy dopasowany do organizacji, uczestników i oczekiwań.

Nie tylko nauką człowiek jednak żyje. Staraliśmy się więc wykorzystać pozostały czas do maksimum. Zwiedzaliśmy miasto, szukaliśmy nowych kulinarnych vege-smaków, rozsmakowaliśmy się także w lokalnych trunkach.

W niedzielę trzeba było wracać już do Warszawy. Wyjazd może i krótki, ale wróciliśmy wyedukowani, wypoczęci i pełni pomysłów na dalszy rozwój organizacji oraz własny.

Maksymilian Graś


Prowadzący:

Dr. Francesco Maurelli is a board member and past president of the European Vegetarian Union. He has been active in a leading role in NGO organisations for the last fifteen years, currently also Vice President of the World Esperanto Youth Organisation, and President of the Rotary eClub Esperanto. He has lead many training seminars, ranging from ICT to leadership, from youth engagement to communication strategies. He is a professor in Marine Systems and Robotics at Jacobs University Bremen.

Dr. Maria Rosaria (Sara) Spano’ is a project manager and trainer, with vast experience in youth organisations, NGOs and higher education. She has served as project manager at Sapienza University of Rome, and has run many training seminars on EU funding frameworks for NGOs and universities (Grundtvig, Youth in Action, Erasmus+), emotional intelligence, learning styles, training approaches.


Oto kilka zdjęć z mobilności:

 


EU flag-Erasmus+_vect_POS

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+
Mobilność kadry edukacji dorosłych